Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Yalova Atıksu ve Kanalizasyon Alt Yapı Tesislerini İşletme Birliği
Yalova Atıksu ve Kanalizasyon Alt Yapı Tesislerini İşletme Birliği – YASKİ
Son Dakika

Yalovacizgi.com – YASKİ BAŞKANI ÖZSÜMER, STK’LARDAN SONRA BELEDİYE MECLİS ÜYELERİNİ BİLGİLENDİRDİ

YASKİ Başkanı Özsümer’in  bilgilendirme toplantıları devam ediyor. Geçen hafta STK’lari bilgilendiren Özsümer, CHP ve Ak Partili Yalova Belediye Meclis üyelerini düzenlediği toplantıyla bilgilendirerek çalışmalar hakkında ayrıntılı bir sunum gerçekleştirdi.
24 Kasım 2018 Cumartesi 07:42:56

YASKİ Başkanı Özsümer’in  bilgilendirme toplantıları devam ediyor. Geçen hafta STK’lari bilgilendiren Özsümer, CHP ve Ak Partili Yalova Belediye Meclis üyelerini düzenlediği toplantıyla bilgilendirerek çalışmalar hakkında ayrıntılı bir sunum gerçekleştirdi.

YASKİ Toplantı Salonu’nda düzenlenen toplantıya CHP ve AK Partili üyeler katıldılar. Yalova Atıksu ve Kanalizasyon Altyapı Tesislerini İşletmeleri Birliği’nin (YASKİ) geçen süre boyunca yaptıkları çalışmaları Yalova Belediye Meclis üyelerine anlatıldı. YASKİ Birlik Müdürü Ümit Yılmaz, birliğin bu zamana kadar birçok çalışma yaptığını belirterek, “Derin Deniz Deşarj Projesi’nin proje maliyeti 6 milyon 243 bin TL. Projeye SUKAP kapsamında alınan hibe desteği ise 1 milyon 61 bin TL. Projenin toplam uzunluğu bin 458 metre. Derinliği ise 40 metre civarında. Şu an 558 metre, kara hattı ve 450 metre deniz hattı tamamlandı. Ön Arıtma Kurulumu Projesi ile yıllık 56 bin TL civarında enerji tasarrufu sağlamayı hedefliyoruz. Bu projenin maliyeti de 1 milyon 50 bin TL. SUKAP kapsamında 178 bin TL hibe alındı. Bu proje ile arıtma tesisine gelen atık su ön arıtma sayesinde tortularından arıtılarak tesise giriş yapacak. Yıllık 56 bin TL enerji tasarrufu sağlayacak. Güneş Enerjisi Projesi de Türkiye’de ilk olacak. İhalesi Pazartesi günü yapılacak. Kalkınma Bakanlığı teşviki ise 1 milyon 500 TL. Güneş enerjisi santralinin kapasitesi 1 megavat boyutunda olacak. YASKİ’nin yıllık elektrik tüketim bedeli ise 1 milyon 916 bin TL. Bu santral enerji maliyetimizi yüzde 52 düşürecek. Sulama Suyu Projesi’nde ise sular arıtılacak. Bu proje ile günlük arıtılan 35 bin metreküp çıkış suyu ileri arıtma ile sulama suyu olarak değerlendirilecek. İlk etapta 5 bin metreküp kapasiteli arıtma tesisi tasarımı ve fizibilite çalışması marka hibesi ile tamamlandı. İkinci etapta tesis içi ve AR-GE bahçesi içerisinde Haziran 2017’de uygulamaya geçildi. Üçüncü etapta tesis içerisinde olası afet durumlarında gerek sulama suyu gerekse içme suyu olarak arıtma yapmak üzere istasyonumuz hazırlandı” dedi.

‘HAZIRLIĞIMIZ 2 YIL SÜRER’..

Birlik Müdürü Ümit Yılmaz’dan sonra söz alan Ahmet Özsümer ise, “Dediler ki; YASKİ, AKSA’nın kimyasal suyunu para karşılığı Yalova’ya alacak’ yani buradan arıtacak. Fizibilite çalışmalarına başlamıştık ve devam ediyorduk. Biz de ‘bunu yapacağız tamam, kapasitemizde kurtarıyor, o suyu artabilecek de güçteyiz ama ondan sonra ne olacak?’ dedik. Arkadan 3 tane OSB geliyor. Sayın Valimiz OSB’lere 2 yıldan önce açılamaz demiş. Bizim Yalova olarak hazırlık yapmamız da en az 2-3 yıl. O yüzden şimdi ne yapacağımızı belirlemeliyiz” ifadelerine yer verdi.

‘BİRLİKLERİ TANIMADILAR’..

50 binlik Çevre Düzeni Planı ile alakalı da konuşan Özsümer, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “50 binlik planlar gündemde nüfus 650 bin olacakmış. Fakat bu planı hazırlayan bugüne kadar ne bize geldi, ne de Yeşil Körfez Su Birliği’ne gitti. Planda atık su nereye verilecek, içme suyu nereye verilecek belli değil. 50 binlik planı yapanlar ne bizi aradı, ne Yeşil Körfez Su Birliği’ni. Biz, defalarca ‘yaptığınız planları yollayın biz de sayısal anlamda projelerimizi ona göre hazırlayalım’ dediğimizde görev açılımımızı sordular. 50 binlik Yalova’ya üst ölçek plan hazırlıyorsun, bu birlikleri bilmiyorsun.”

Kaynak : http://yalovacizgi.com/tr-tr/haberler/12377/yaski-baskani-ozsumer-stklardan-sonra-belediye-meclis-uyelerini-bilgilendirdi