Yalova Atıksu ve Kanalizasyon Alt Yapı Tesislerini İşletme Birliği
Yalova Atıksu ve Kanalizasyon Alt Yapı Tesislerini İşletme Birliği – YASKİ

Yalovacizgi.com – Özsümer:’Dünyada İkinci, Türkiye’de Tek!’

ÖZSÜMER:’DÜNYADA İKİNCİ, TÜRKİYE’DE TEK!’

Dünyada büyüklük açısından tek, proje açısından ilk olan ‘ARGE Sulama Suyu ve GES’ projesinin temelleri, dün YASKİ Tesisleri’nde yapılan tören ile atıldı.  Düzenlenen törene, Yalova Valisi Muammer Erol, Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman, İl Jandarma Komutanı Albay Ali Gemalmaz, parti temsilcileri ve STK temsilcileri katıldı.

11 Ocak 2019 Cuma 16:55:17

Dünyada büyüklük açısından tek, proje açısından ilk olan ‘ARGE Sulama Suyu ve GES’ projesinin temelleri, dün YASKİ Tesisleri’nde yapılan tören ile atıldı.  Düzenlenen törene, Yalova Valisi Muammer Erol, Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman, İl Jandarma Komutanı Albay Ali Gemalmaz, parti temsilcileri ve STK temsilcileri katıldı.

‘GÜNEŞ ENERJİ SANTRALLERİNİ DEĞERLENDİREBİLECEĞİMİZ ÇOK ALAN VAR’

YP Enerji Genel Müdürü Levent Yıldız, GES Projesi ile ilgili bilgi verdi. Yıldız, “YP Enerji olarak Türkiye’ye enerji katmaya devam ediyoruz. YP Enerji olarak 40 yıllık tecrübe ile Türkiye’de ve dünyanın birçok ülkesinde ciddi projeler gerçekleştirdik. Yenilebilir enerji, güneş, rüzgar, biyokit gibi farklı türlerden sağlanan bir enerjidir” dedi. Güneş enerjisi panelinin kolaylığı ve bolluğu sayesinde çok önemli bir yere sahip olduğunu söyleyen Yıldız, “Ülkemizde son dönemlerde hızlanan tesislerle beraber çok ciddi kapasiteye ulaşmış durumda. Türkiye güneş ışınları noktasında çok iyi bir yerde. Su arıtma havuzları üzerine güneş enerji santralleri konulacak bir proje. Dünyada ikinci, Türkiye’de de ilk kurulacak; havuz üstü güneş enerji tesisi olacak. YP Enerji olarak bu işin yapımını üstlendik. Bununla gurur duyuyoruz ve umuyoruz ki; bu proje pilot bir proje olur. İnşallah buna benzer daha birçok proje gerçekleşir. Güneş enerjisi santrallerini değerlendirebileceğimiz birçok alan var” şeklinde konuştu.

‘DÜNYADA TEK!’

YASKİ Birlik Başkanı Ahmet Özsümer, projenin dünyada ikinci, büyüklüğünün ise tek olduğunu söyledi.

Projeye katkısı olanlara teşekkür eden Özsümer, “5 yıl sonunda ekilenleri toplama zamanı geldi. 4 tane ciddi projeyi hayata geçirdik. Bunlardan birisi ‘Derin Deşarj’ projesiydi. İkincisi, ‘Ön Arıtma’ projemizdi. Bunu da hayata geçirdik. Ardından ‘Sulama Suyu’ projesi yaptık ve pilot iller arasına girdik. Diğer projemiz de ‘ARGE Sulama Suyu’ projemizdi. Şu an 25 bin fidanımız var ve bu bitkiler de arıttığımız sularla sulanıyor. Bugün yine burada toplanmamıza vesile olan 5’inci projemiz. Onun temelini atacağız. Bizimkisi Dünya’nın en büyüğü olacak. Bizden sonra Amerika geliyor. Biz onun da 4 katı büyüğüyüz” dedi.

‘BELEDİYE BAŞKANLARIMIZA TEŞEKKÜR EDERİM’

Projenin 3ay sonra başlayacağını söyleyen Özsümer, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Biz 90 gün sonra inşallah buradan start vermek istiyoruz. Bu proje yapılırken emeği geçen insanlar var. Bir önceki dönem AK Parti Milletvekilimiz Fikri Demirel bizleri yalnız bırakmadı. En büyük ortak Yalova Belediye Başkanımız, Kadıköy Belediye Başkanımız, Çiftlikköy, Termal ve Taşköprü Belediye Başkanlarımız burada, onlara da çok teşekkür ediyoruz. Bu projeleri hazırladık ama onları borçlandırdık. Yapacak bir şey yoktu. Ayrıca meclis üyesi arkadaşlarımıza da teşekkür ediyorum. Bu projeleri hayata geçirirken personelime de ayrıca teşekkür ediyorum. Yalova adına kendilerine teşekkür ediyorum, yatırımın Yalova’ya hayırlı, uğurlu olmasını diliyorum.’ diye konuştu.

Kaynak: https://www.yalovacizgi.com/tr-TR/haberler/12789/ozsumerdunyada-ikinci-turkiyede-tek?fbclid=IwAR3fQ1Hr5GR43x9GfsLqEaprtUUiziqN9o9p2iqR0BcuJzXYczQS29cax3Q

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ