Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Yalova Atıksu ve Kanalizasyon Alt Yapı Tesislerini İşletme Birliği
Yalova Atıksu ve Kanalizasyon Alt Yapı Tesislerini İşletme Birliği – YASKİ
Son Dakika

Yalova Hayat – Yağmur Sularını Arıtıyoruz

Yağmur sularını arıtıyoruz

TEMA Vakfı Yalova Temsilcisi Faruk Tezcan, Yalova’da yağmur sularının kanalizasyona aktığını, buradan da arıtmaya verildiğini belirterek “Böylece masraflar 3 katına çıkıyor” dedi. Yaski’ ye bağlı arıtma tesisinde incelemelerde bulunan TEMA Vakfı Yalova Temsilcisi Faruk Tezcani ilde yaşanan ilginç bir sorunu gün yüzüne çıkardı. “Her yağmur yağdığında Yalova’da inanılması zor bir olay yaşanıyor. Sadece Yalova merkezde değil ilçe merkezlerinde ve beldelerimizde de benzer olay yaşanıyor” diyen Tezcan, binaların çatılarından gelen yağmur sularının kaçak olarak kanalizasyon sistemine verildiğini söyledi. Böylece kanalizasyon şebekesine gelen suyun 3 katına çıktığını dile getiren Faruk Tezcan “Şebeke yetmiyor alçak kesimlerdeki rögar kapaklarından pis sular taşmaya başlıyor. Çınarcık yolundaki arıtma tesislerine gelen yağmur suları evsel atık sularıyla birlikte bir güzel arıtılıyor ve denize basılıyor. Kanalizasyon sularını tesise ve denize basman için pompalarda kullanılan elektrik gideri üç kat artıyor. Artan maliyetler bizim cebimizden çıkıyor. Termal ilçe merkezi ve kaplıca tesislerinden gelen pis sular barajın hemen üst sınırından pompalarla baraj arkasına atılıyor. Yağmur yağdığında burada daha büyük rezalet yaşanıyor. Artan kanalizasyon sularını baraj arkasına basan pompalar kafi gelmiyor ve taşan sular baraja akıyor” dedi.

Sulamada Kullanılabilir

Arıtma tesiste arıtılarak denize verilen su %90 arıtılmış pırıl pırıl bir su. Çiçek seralarında, tarımsal sulamalarda ve sanayide örneğin termik santralın soğutulmasında kullanılabilecek kalitede temiz bir su. Ama gelin görün ki tesisin hemen bitişiğindeki çiçek seraları bile kullanmıyor. Sulamada ve diğer amaçlarla kullanılan sular da genellikle yeraltı suları tercih ediliyor. Mevcut yasa uygulansa yer altından su almak beli bir ücrete bağlı ancak uygulanmıyor. Birde işin en kötü yanı sanayi, bahçe sulamalarında, apartman bahçelerinin yıkanmasında Gökçe Barajından arıtılarak verilen içme suyu kullanılıyor sonrada barajımızda suyumuz çabucak bitiyor.

Yalova Belediyesi yaptı

Tezcan, bunun önüne geçmek için yağmur sularının kanalizasyon sularına verilmesi kesinlikle engellenmeli. Yabancı ülkelerde çok iyi uygulanan yağmur sularının biriktirilip dış temizlik ve sulama suyu olarak kullanılması yasal zorunluluk haine getirilmeli. Yalova Belediyesi bundan sonra yapılacak kamu binalarında ve 2000 m2 den daha büyük sitelerde yağmur suyu depolama zorunluluğu getirdi.
Atık su arıtma tesislerinden çıkan su; sulama ve sanayide kullanılmalı, bu alanlarda içme suyu kullanımına son verilerek barajımızdaki su korunmalı. Ana boru hatlarını yenileyecek olan Yeşil Körfez eski ana hat borularını atık su arıtmasından çıkan suyun dağıtımına tahsis etmeli.
Artan nüfusumuza içme suyunu yetirebilmek için çeşitli tedbirler almak zorundayız. Bu yıl yine direkten döndük. Barajımızdaki su seviyesi yine sinyaller vermeye başlamıştı” dedi.

Kaynak: http://www.yalovahayat.com/yalova/?a=haber&id=23841