Yalova Atıksu ve Kanalizasyon Alt Yapı Tesislerini İşletme Birliği
Yalova Atıksu ve Kanalizasyon Alt Yapı Tesislerini İşletme Birliği – YASKİ

Haberci.com – YASKİ’nin Projesi Yılbaşına Hazır!

Özsümer, dünyada ikinci, Türkiye’de ise ilk olacak projeyi değerlendirdi

  • Yalova Atık Su Arıtma Tesisleri ve Kanalizasyon Yapma ve İşletme Birliği’nin (YASKİ) Türkiye’de ilk olma niteliğini taşıyan güneş enerjisi ile kendi enerjisini üretme projesi, yılbaşına kadar tamamlanacak.

Yalova Atık Su Arıtma Tesisleri ve Kanalizasyon Yapma ve İşletme Birliği (YASKİ) Başkanı Ahmet Özsümer, Türkiye’de bir ilk olacak olan güneş enerjisi projesinin yılbaşına kadar tamamlanacağını söyledi. YASKİ, arıtma havuzlarının üzerine yerleştireceği güneş enerji panelleri ile ihtiyaç duyulan enerjiyi kendisi üretecek. Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan YASKİ Başkanı Ahmet Özsümer, “Proje için İller Bankası kredi başvurusunu onayladı. Projenin onaylanmasının ardından YASKİ’nin üyesi olan 5 belediye üyelik müracaatında bulunacak. Müracaat yapıldığı takdirde de ‘Güneş Enerjisi Projesi’ yılbaşına kadar yetişecek” dedi.

‘Dünyada ikinci Türkiye’de ilk’.

Dünyada ikinci, Türkiye’de ise ilk olacak projeyi Özsümer, şöyle değerlendirdi: “Bu tesis güneş enerjisi ile enerji tüketiminin yüzde 75’ini karşılayacak. Bu da bizim enerji maliyetlerimizi en aza düşürmüş olacak. Enerji kaynaklarımızın kullanım oranının artırılmasıyla yılda 725.331 kilogram karbonun atmosfere salımı önlenecek. Bu sayede emisyon emen alanların artırılmasıyla, sera gazı salımları azaltılacak, ulusal anlamda iklim değişikliği, çölleşme ve erozyonla mücadeleye önemli katkıda bulunulacak. Projenin her aşamasını takip eden Yalova Milletvekilimiz Fikri Demirel’e teşekkürlerimizi sunuyorum. Kendisi bizzat kredi onaylanma sürecininde takipçisi oldu.”

Kaynak: http://m.haberci.com.tr/tr-TR/haberler/4002/yaskinin-projesi-yilbasina-hazir

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ