Yalova Atıksu ve Kanalizasyon Alt Yapı Tesislerini İşletme Birliği
Yalova Atıksu ve Kanalizasyon Alt Yapı Tesislerini İşletme Birliği – YASKİ

Haberci.com.tr – YALOVA’NIN GELECEĞİNİ KONUŞTULAR

TEMA Vakfı İl Temsilcisi Faruk Tezcan:

‘BARAJ İÇME SUYUNA YETER’

 

Yalova Atıksu ve Kanalizasyon Altyapı İşletmeleri Birliği (YASKİ) Toplantı Salonu’nda STK temsilcilerinin katılımı ile bir toplantı düzenlendi. Toplantıda Yalova’nın geleceği, imar planları ve alınması gereken önlemler konuşuldu..

 

..”İlimizin yeni yapılan 50 binlik planları 2035 yılında nüfusumuzun 640 bin olacağını öngörüyor. İçinde OSB’lerinde olduğu yaklaşık 800 hektarlık alanımızda yoğun bir sanayi oluşuyor.  50 binlikler yapılıp sanayiye cömertçe yerler tahsis edilirken YASKİ’ye soran oldu mu? Gökçe Barajı’nın suyu sadece içme suyuna yetiyor.”

 

Haber / Zeynep TAŞTAN

Yalova Atıksu ve Kanalizasyon Altyapı İşletmeleri Birliği (YASKİ) Toplantı Salonu’nda STK temsilcilerinin katılımı ile bir toplantı düzenlendi. Toplantıda Yalova’nın geleceği, imar planları ve alınması gereken önlemler konuşuldu. YASKİ Başkanı Ahmet Özsümer, toplantı ile alakalı yaptığı açıklamada, “YASKİ, STK ve akademik odalarla, birliğin tanıtımı, mevcut projeler ve Yalova’mızı gelecekte bekleyen riskler ve alınması gereken önlemler ile alakalı görüş alışverişinde bulunmak üzere bir araya geldik ve ilk toplantımızı gerçekleştirdik. Ben yaptım oldu mantığını bir kenara bırakıp, şeffaf ve paylaşımcı bir yaklaşımla bu şehirde yaşayan her kesimin görüşünü alarak geleceği planlamak amacıyla bu toplantıyı düzenledik. Toplantımıza katılan, Yalova Baro Başkanı Fedayi Doğruyol’a, Kent Konseyi Başkanı İsmail Mutlu’ya, Makine Mühendisleri Odası Başkanı Kazım Demirtaş’a, Jeoloji Mühendisleri Odası Başkanı Osman Kendir’e, Mimarlar Odası Başkanı Cevathan Yiğittürk’e, TEMA Vakfı İl Temsilcisi Faruk Tezcan’a, ADD Yalova Şubesi Başkanı Hüseyin Aydın’a, MAG-DER Temsilcisi Sabri Karaçam’a, Emekli-Sen Başkanı Halil Dede’ye, Yeni Yaşam Engelliler Derneği Başkanı Lale Dondurmacı’ya ve Samanlı Dağları Koruma Derneği Başkanı Hakim Menteş’e çok teşekkür ederiz” dedi.

‘BARAJ İÇME SUYUNA YETİYOR’..

TEMA Vakfı İl Temsilcisi Faruk Tezcan da, toplantıyla ilgili şu bilgileri verdi: “İlimizin yeni yapılan 50 binlik planları 2035 yılında nüfusumuzun 640 bin olacağını öngörüyor. İçinde OSB’lerinde olduğu yaklaşık 800 hektarlık alanımızda yoğun bir sanayi oluşuyor.  50 binlikler yapılıp sanayiye cömertçe yerler tahsis edilirken YASKİ’ye soran oldu mu? Gökçe Barajı’nın suyu sadece içme suyuna yetiyor. OSB’lerin talep ettiği günlük 20-25 bin ton su nerede? Peki en büyük problem: Atık suları ne olacak?  Bugünlerde YALKİM OSB’nin atık sularının YASKİ arıtma tesislerine bağlanması tartışılmaya başlandı. İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü böyle bir çalışmaya ne diyor?Ergene Havza’sında yaşanan çevre felaketinin Yalova’da da yaşanmaması için ne yapmak gerekiyor bilen var mı? ‘Ön arıtmasını yaptık’ deyip atık sularını YASKİ arıtma tesislerine göndermek Yalova’ya ne kazandırır, ne kaybettirir iyi düşünmek, iyi hesap yapmak gerekir. Konuyla ilgili olarak YASKİ Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Özsümer’in ilimizdeki ilgili STK’lar ve meslek odalarını davet edip bilgilendirme yapmasını TEMA Yalova Temsilciliği olarak faydalı buluyoruz. Sayın Özsümer, gerekli olan bir tartışmanın fitilini ateşlemiştir. Yalova için yararlı sonuçlar çıkacağına inanıyoruz.”

Kaynak : http://haberci.com.tr/tr-TR/haberler/12604/yalovanin-gelecegini-konustular

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ