Yalova Atıksu ve Kanalizasyon Alt Yapı Tesislerini İşletme Birliği
Yalova Atıksu ve Kanalizasyon Alt Yapı Tesislerini İşletme Birliği – YASKİ

Haberci.com.tr – Dünyada ikinci, Türkiye’de ilk olacak

Dünyada ikinci, Türkiye’de ilk olacak

Havuz üstü güneş enerji tesisinin temeli atıldı

Yalova Atık Su ve Kanalizasyon Alt Yapı Tesisleri İşletme Birliği (YASKİ) tarafından 20 dönümlük havuzun üzerine 3 bin 300 adet güneş paneli yerleştirilecek.

Haber / Zeynep TAŞTAN

Dünyada büyüklük açısından tek, proje açısından ilk olan ‘ARGE Sulama Suyu ve GES’ projesinin temelleri, dün YASKİ Tesisleri’nde yapılan tören ile atıldı.  Düzenlenen törene, Yalova Valisi Muammer Erol, Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman, İl Jandarma Komutanı Albay Ali Gemalmaz, parti temsilcileri ve STK temsilcileri de katılım sağladılar.

‘Güneş enerjisi ayrı bir öneme sahip’..

YP Enerji Genel Müdürü Levent Yıldız, GES Projesi ile ilgili bilgi verdi. Yıldız, “YP Enerji olarak Türkiye’ye enerji katmaya devam ediyoruz. YP Enerji olarak 40 yıllık tecrübe ile Türkiye’de ve dünyanın birçok ülkesinde ciddi projeler gerçekleştirdik. Yenilebilir enerji, güneş, rüzgar, biyokit gibi farklı türlerden sağlanan bir enerjidir” dedi. Güneş enerjisi panelinin kolaylığı ve bolluğu sayesinde çok önemli bir yere sahip olduğunu söyleyen Yıldız, “Ülkemizde son dönemlerde hızlanan tesislerle beraber çok ciddi kapasiteye ulaşmış durumda. Türkiye güneş ışınları noktasında çok iyi bir yerde. Su arıtma havuzları üzerine güneş enerji santralleri konulacak bir proje. Dünyada ikinci, Türkiye’de de ilk kurulacak; havuz üstü güneş enerji tesisi olacak. YP Enerji olarak bu işin yapımını üstlendik. Bununla gurur duyuyoruz ve umuyoruz ki; bu proje pilot bir proje olur. İnşallah buna benzer daha birçok proje gerçekleşir. Güneş enerjisi santrallerini değerlendirebileceğimiz birçok alan var” şeklinde konuştu.

‘Dünyada tek!’..

YASKİ Birlik Başkanı Ahmet Özsümer, projenin dünyada ikinci, büyüklüğünün ise tek olduğunu söyledi. Projeye katkısı olanlara teşekkür eden Özsümer, “5 yıl sonunda ekilenleri toplama zamanı geldi. 4 tane ciddi projeyi hayata geçirdik. Bunlardan birisi ‘Derin Deşarj’ projesiydi. İkincisi, ‘Ön Arıtma’ projemizdi. Bunu da hayata geçirdik. Ardından ‘Sulama Suyu’ projesi yaptık ve pilot iller arasına girdik. Diğer projemiz de ‘ARGE Sulama Suyu’ projemizdi. Şu an 25 bin fidanımız var ve bu bitkiler de arıttığımız sularla sulanıyor. Bugün yine burada toplanmamıza vesile olan 5’inci projemiz. Onun temelini atacağız. Bizimkisi Dünya’nın en büyüğü olacak. Bizden sonra Amerika geliyor. Biz onun da 4 katı büyüğüyüz” dedi.

Teşekkür etti..

Projenin 3ay sonra başlayacağını söyleyen Özsümer, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Biz 90 gün sonra inşallah buradan start vermek istiyoruz. Bu proje yapılırken emeği geçen insanlar var. Bir önceki dönem AK Parti Milletvekilimiz Fikri Demirel bizleri yalnız bırakmadı. En büyük ortak Yalova Belediye Başkanımız, Kadıköy Belediye Başkanımız, Çiftlikköy, Termal ve Taşköprü Belediye Başkanlarımız burada, onlara da çok teşekkür ediyoruz. Bu projeleri hazırladık ama onları borçlandırdık. Yapacak bir şey yoktu. Ayrıca meclis üyesi arkadaşlarımıza da teşekkür ediyorum. Bu projeleri hayata geçirirken personelime de ayrıca teşekkür ediyorum. Yalova adına kendilerine teşekkür ediyorum, yatırımın Yalova’ya hayırlı, uğurlu olmasını diliyorum.”

Kaynak: http://haberci.com.tr/tr-TR/haberler/13201/dunyada-ikinci-turkiyede-ilk-olacak

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ