Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Yalova Atıksu ve Kanalizasyon Alt Yapı Tesislerini İşletme Birliği
Yalova Atıksu ve Kanalizasyon Alt Yapı Tesislerini İşletme Birliği – YASKİ
Son Dakika

Farkyalovada.com – YASKİ’nin Düzenlediği Su Sempozyumu Ramada Otel’de Başladı

Yalova’da su kaynakları, su kaynaklarının korunması ve acil durumlarda su yönetimi ile ilin su ihtiyacının geleceği konularının ele alınacağı Su Sempozyumu Ramada Otel’de değişik üniversitelerden gelen 9 akademisyenin katılımı ile başladı. Dün akşam açılış yemeği ile başlayan Sempozyum’un ilk oturumu da gerçekleşti. Sempozyum öncesinde  Yalova Valisi Tuğba Yımaz, Yalova Üniversitesi Rektör vekili Prof. Dr. Güler Alkan, YASKİ Başkanı Ahmet Özsümer’in açılış konuşmaları gerçekleşti. 

Yalova Protokolü ve sivil toplum kuruluşların katılımı ile gerçekleşen sempozyum, yapılan protokol konuşmaların ardından birinci oturuma geçildi

Ramada Otel’de gerçekleşen çalıştaya, Vali Tuğba Yılmaz, İl Jandarma Komutanı Albay Ali Gemalmaz, Yalova Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Güler Alkan, eski Milletvekili Temel Coşkun, kurum müdürleri, ilçe belediye başkanları, muhtarlar ve STK temsilcileri katıldı.

Proje paydaşlarından olan Yalova Atıksu ve Kanalizasyon Alt Yapı Tesislerini İşletme Birliği (YASKİ) Başkanı Ahmet Özsümer, katılımcılara teşekkür ederek bir selamlama konuşması yaptı. Kent Konseyi Başkanı İsmail Mutlu da, YASKİ’nin önderliğinde ikincisi yapılan çalışmanın Yalova’da gerçekleşmesinin gurur verici olduğunu söyledi.

Prof. Dr. Güler Alkan, “Yalova’nın su şehri olduğunu göreve gelince öğrendim. Barajlarımızı, derelerimizi, su kaynaklarımızı kirleticilerden uzak tutmamız gerekir. Su kaynaklarımızı sanayi atıklarından korumamız gerekiyor. Bunu içinde atıksu yönetimimizin çok iyi olması lazım. El birliği ile bu işin üstesinden geleceğiz” dedi.

Vali Tuğba Yılmaz, “Su hayattır. Dünya ölçeğinin belli bir kısmı sudan ibarettir. Bu kadar önemli bir kaynağı doğru, etkin, temiz, ulaşılabilir olarak da gelecek nesillere aktarmak her birimizin sorumluluğudur. Şu andaki kaynaklarımız geleceğe taşımamız gereken emanetlerdir. O yüzden biz bu kaynağı doğru etkin kullanmak boynumuzun borcudur. İlimizde düzenlenen bu sempozyumu da önemsiyoruz. Su kaynakları sonsuz değildir. Su kaynaklarımızı vatandaşlarımıza anlatıp kurulan sanayileri zorlayarak bu teşviklerle gelecek kuşaklara daha sağlıklı aktaracağız” ifadelerini kullandı.

4 oturum şeklinde gerçekleşen sempozyumda, konuşmacılar yerlerini aldı. Yalova Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Recep Hayri Eren’in moderatörlüğünde İçme ve Kullanma Suları başlığını, İTÜ Çevre Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. İsmail Toroz, Çevre ve Orman Bakanlığı E. Müsteşarı Prof. Dr. Hasan Zuhuri Sarıkaya, Yeşil Körfez Su Birliği Başkanı Ömer Nergiz anlattı.

Afet ve Acil Durumlarda Suyun Yönetimi başlığını, İTÜ Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu, Sakarya Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Doç. Dr. Emrah Doğan, Jeoloji Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı Alim Murathan anlattı.

Yalova Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Dr. Osman Ulukaya’nın moderatörlüğünde Atık Sular başlığını, İTÜ Çevre Mühendisliği Bölümü Prof. Dr. İsmail Koyuncu, Uludağ Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü Prof. Dr. Kadir Kestioğlu, İTÜ Çevre Mühendisliği Bölümü Doç. Dr. İbrahim Demir anlattı.

İl Özel İdaresi Konseyi Genel Sekreteri Selim Karahan’ın moderatörlüğünde Suyun Geleceği başlığını, Orman ve Su İşleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Prof. Dr. Cumali Kınacı, DSİ Bursa Bölge Müdürü Hayati Çelenk, Jeoloji Mühendisleri Odası İl Temsilcisi Osman Kendir anlattı.

İçme ve Kullanma Suları konulu birinci oturumda Yalova Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Recep Hayri Eren’in Moderatörlüğünde gerçekleşti. Oturumda, Prof.  İTÜ Çevre Mühendisliği Bölüm Başkanı Dr. İsmail Toröz,,Çevre ve Orman Bakanlığı E. Müsteşarı Prof. Dr. Hasan Zuhuri Sarıkaya,,eşil Körfez Su Birliği Başkanı Ömer Nergiz, birer sunum gerçekleştirdiler.

Program yarın şu oturumlarla devam edecek.

17 Kasım 2017 – Cuma

10.00 -11.00 Değerlendirme Oturumu

11.00-17.00 Kültürel Ve Teknik Gezi

19.00     Kapanış Yemeği

Kaynak: http://farkyalovada.com/tr-TR/haberler/22938/yaskinin-duzenledigi-su-sempozyumu-ramada-otelde-basladi