Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Yalova Atıksu ve Kanalizasyon Alt Yapı Tesislerini İşletme Birliği
Yalova Atıksu ve Kanalizasyon Alt Yapı Tesislerini İşletme Birliği – YASKİ
Son Dakika

Dunya.newspaperdirect.com – YASKİ, Türkiye’nin İlk Atıksu Arıtma Havuzları Üzerine Güneş Santralini Kuruyor

YASKİ Başkanı Ahmet Özsümer kurulacak güneş santrali tesisinin 1 megawatt gücünde elektrik üreteceğini söyledi. Dünya’da ise Atıksu ile ilgili Amerika’nın San Francisco eyaletinde faaliyet gösteren 250 kilowatt kurulu güce sahip atıksu tesisinin olduğunu belirten Özsümer, “Bizim projemiz 1 megawatt gücünde dünyada da proses havuzları üzerine kurulmuş en büyük güneş enerjisi santrali olacak. Türkiye de ise ilk olacak. İller bankası genel müdürü imzayı attı projeye onaylar alındı” şeklinde konuştu. Özsümer, tesisin, güneş enerji santrali projesi ile kendi enerjisini karşılayabileceğini bildirdi. Proje ile ilgili ihale sürecinin başladığını ifade eden Özsümer, projenin Yalova, Çiftlikköy, Taşköprü, Kadıköy ve Termal belediyelerinin eylül ayı meclis toplantısından geçtikten sonra yapım aşamasına geçileceğini anlattı.
Projeyi sene sonunda hayat geçirmek istediklerini belirten Özsümer, “Bu işi, elden ve sürekli bir şekilde takip etmek zorundayız. Hedefimiz projeyi yılbaşında hayata geçirmek aksi takdirde ödeyeceğimiz dağıtım bedeli şuanknin yaklaşık 10 katına kadar artacak o yüzden zamanla yarışıyoruz” dedi. Projenin toplam tutarının 4.5 milyon lira olduğunu anlatan Özsümer İller bankasının kendilerine 15 yıllık ödeme süresi verdiğini bildirdi. Özsümer, “Projenin hayata geçirilmesiyle santralden üretilen elektriğin Atıksu Arıtma Tesisleri’ne yıllık bazda 600 bin ile 700 bin civarında bir gelir sağlayacak. Bu proje harcanan maliyet 6 yıl sonra kendisini amorti edecek” diye konuştu. Başkan Özsümer, İller bankasının projeye olumlu baktığını Yalova’nın pilot bölge konumunda olduğunu başarılı olunması halinde projenin tüm atıksu merkezlerinde uygulanabileceğini bildirdi. Türkiye’de yenilenebilir enerji kaynaklarının önemine değinen Özsümer, “Türkiye’de bakanlığın belirlemiş olduğu bin 200 atık su arıtma tesis var. Bu tesislerin her birinin proses havuzunun üzerine 1 megawattlık bir güneş santrali kurulursa 1 milyon 200 megawattlık bir kurulu güç elde edersiniz. Bu da yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelik önemli bir proje olacak ayrıca karbon ayak izi salınımı azalacak” dedi.
Arıtma suyunun sulama suyu olarak kullanılması ile ilgili proje bitti
Arıtma suyunun sulama suyu olarak kullanılmasına yönelik projeyi başarılı bir şekilde sonuçlandırdıklarını belirten Özsümer, “Proje tesisimizde uygulanıyor. Bu proje ile baraj ve göllerden ciddi anlamda su tasarrufu elde edilecek, yer altı suları da muhafaza edilmiş olacak. Bizim günlük 35 bin metreküp arıttığımız su var. Biz bu fizibilite çalışmasını 5 bin metreküp üzerinden yaptırdık ve Marmara Kalkınma Ajansından bu konu ile ilgili hibe aldık. Bütün çıkış suyu ile ilgili fizibilite çalışmaları bitti şuan hazır kendi tesisimizin sulama suyu ile ilgili ihtiyacını kendi arıttığımız su ile yapacağız” şeklinde konuştu. Yalova’nın Gökçe barajında günlük olarak kullanılan toplam su miktarının 90 bin metreküp olduğunu belirten Özsümer, “Biz beş belediyenin çıkış suyunu alıyoruz. Toplamda ise 35 bin metreküp çıkış suyu tesisimizde yer alıyor. Aynı tesisimizin bir benzeri de Mavi Deniz Birliğinde var iki tesisin toplamından elde edilen günlük çıkış suyu 70 bin metreküp yani barajdan kullanılan su miktarına yakın bir çıkış suyu var. İki tesisin toplamında arıtma suyu ile ilgili projeyi değerlendirebilirsek ciddi anlamda bir tasarruf sağlanacak” diye konuştu.
6,3 milyon liralık ihale ile yeni bir derin deşarj hattına başlandı
Yalova’da 800 metrelik bir derin deşarj hattının bulunduğunu anlatan Özsümer, “1999 depreminde bu derin deşarj hattı ciddi anlamda hasar gördü. Bölgede bir arıtma tesisi yoktu sadece derin deşarj yöntemi ile atık sular denize veriliyordu. 1999 depreminden sonra bu hat koptu 100 metre uzunluk ve 3 metre derinlikten sonra hat yoktu daha sonra bu konu ile ilgili çalışmalara 2011 yılında başlandı. İller bankasından 6,3 milyon liralık ihale bedeli ile yeni bir hattın inşasına başlandı ve 550 metrelik kara hattı tamamlandı, 950 metrelik deniz hattında da çalışmalar yarıya gelindi. Proje bittiğinde toplam bin 450 metre uzunluğundaki hattan 45 metre derinliğe arıtılmış sular deşarj edilecek” dedi.

Çıkış suyu konusunda iddialı olduklarını ifade eden Özsümer, “Suyumuza sanayi suyu karışmadığı için arıtma verimimiz birçok tesisin üzerinde. Bundan dolayı çıkış suyu konusunda da iddialıyız. Ayrıca Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızın onayladığı Sürekli Atıksu İzleme Sistemi kurulumunu da tamamladık. Çıkış suyu verilerimiz 7/24 bakanlığımız tarafından izlenmekte bu verileri web sitemiz üzerinden isteyen vatandaşlarımız ulaşabilirler. Bu uygulamayı da vatandaşlarımızla paylaşan ilk tesisiz’’ şeklinde konuştu.