Site rengi

Tasarım

Geniş
Kutulu
Yalova Atıksu ve Kanalizasyon Alt Yapı Tesislerini İşletme Birliği
Yalova Atıksu ve Kanalizasyon Alt Yapı Tesislerini İşletme Birliği – YASKİ
Son Dakika

Cevrecitv.com – Atık Sulardan Sulama Suyu Kazanılacak

YASKİ arıtma tesisinden çıkan atık suların ileri arıtma sayesinde sulama suyuna dönüştürülmesi projesinin etüt ve fizibilite çalışmalarını tamamladı.

YASKİ arıtma tesisinden çıkan atık suların ileri arıtma sayesinde sulama suyuna dönüştürülmesi projesinin etüt ve fizibilite çalışmalarını tamamladı. Proje MARKA’ya sunularak büyük ölçekli bir arıtma tesisi kurulması için finans talep edilecek.

Yalova’da evsel atıkların arıtılması sonucunda elde edilen atık suların ileri arıtmadan geçirilerek sulama suyu olarak tarımda kullanılmasına imkan tanıyacak proje küçük ölçekli bir istasyonda MARKA’nın 70 bin 280 TL finansmanı ile gerçekleştirildi. Projeyi Uludağ Çevre Teknolojileri AR-GE Merkezi (ULUÇEV) ile YASKİ birlikte sürdürdü. 2 aylık bir periyotta YASKİ arıtma tesisi içerisinde kurulan mini bir istasyon arıtma çıkış suyuna ileri arıtma uyguladı.

Bu arıtma sonrasında elde edilen sular iki ay boyunca tüm değerleriyle kayıt altına alındı. Elde edilen suyun ise tarımsal sulama için yeterli özelliklere sahip olduğu tespit edildi. Projenin sona ermesi dolayısıyla YASKİ’de bir toplantı gerçekleştirildi. Toplantıya YASKİ Başkanı Ahmet Özsümer, Proje Başkanı Prof. Dr. Kadir Kestioğlu ile MARKA Temsilcisi Ercan Ekti ile proje ekibi katıldı.

YASKİ Başkanı Ahmet Özsümer, ” 70 bin 280 TL’lik projenin tamamı MARKA tarafından desteklendi.  2 aylık proje neticesinde atık sulara uygulanan ileri arıtma ile tarımsal sulamaya uygun su elde edilmesini sağladık.  2 proje var. Bunlardan birisi 2. sınıf sulama suyu kalitesi için ileri arıtma tesisi. Bu tesisin maliyeti 1 milyon 560 bin TL. 1. sınıf sulama suyu elde edecek ileri arıtma tesisi kurulumu içinse 2 milyon TL’lik bir destek gerekiyor. Bu 2 projeyi de MARKA’ya sunacak ve destek isteyeceğiz” dedi.

Proje hakkında bilgi veren Proje ekibi başkanı Prof. Dr. Kadir Kestioğlu ise, “Şunu net olarak söyleyebilirim ki kurduğumuz ileri arıtma istasyonundan elde edilen su içme suyu kalitesindedir. Bu su tarımsal sulamada güvenle kullanılabilir. Bu sayede geri kazanılmış atık suların tarımsal sulamada, park, bahçe sulamasında ve araç yıkama istasyonlarında belediyeler tarafından sokakların temizliğinde kullanılması sağlanabilir. Bu proje tarımsal alanlarda sulama suyu sıkıntısının da tamamen ortadan kaldırılması anlamına gelir. Elde edilecek atık sular ilde tarımsal maliyetlerin düşürülmesine de imkan sağlar” şeklinde konuştu.

Kaynak: http://cevrecitv.com/2016/09/29/atik-sulardan-sulama-suyu-kazanilacak/