Yalova Atıksu ve Kanalizasyon Alt Yapı Tesislerini İşletme Birliği
Yalova Atıksu ve Kanalizasyon Alt Yapı Tesislerini İşletme Birliği – YASKİ

Haberci.com – 7 Milyon TL’lik Proje 2018’de Tamam

Dünyanın en büyük projesi olacak..

YASKİ Başkanı Ahmet Özsümer 7 milyon TL’ye mal olacak Güneş Enerjisi Projesi’nin 2018 yılında hizmete gireceğini belirtti. Başkan Özsümer, YASKİ’nin yapacağı diğer projeleri de anlattı.

Yalova Atıksu ve Kanalizasyon Alt Yapı Tesislerini İşletme Birliği (YASKİ) Başkanı Ahmet Özsümer, birliğin önemli projeler yaptığını dile getirdi. Başkan Özsümer, Türkiye’de örnek gösterilen güneş enerjisi projesinin 2018 yılında hizmete gireceğini de sözlerine ekledi.

‘Yıllık 64 bin TL tasarruf’..

100 bin TL’ye mal edilen şeffaf takip sistemi ile yıllık 64 bin TL tasarruf sağladıklarını söyleyen Özsümer, “200 bin TL’ye mal olan Şeffaf Takip Sistemi ve Uzaktan Denetim Sistemi’ni hayata geçirdik. Bu sayede personelin buralara gidip yerinde inceleme yapmasına gerek kalmadığından birlik, yıllık yaklaşık 64 bin TL bir tasarruf etmiş oldu. Bunun yanı sıra terfi merkezleri ve arıtma tesisimizi kamera sistemi ile uzaktan takip edebildiğimiz bir sistem daha kuruldu. Böylece gerek tesis ve gerekse terfi merkezlerinin güvenliği ve kontrolü sağlandı. Bu proje, birliğe 100 bin TL’ye mal oldu” ifadelerine yer verdi.

‘SCADA ile 231 bin TL tasarruf ettik’..

Takip sistemi olan SCADA ile yıllık 231 bin TL tasarruf ettiklerini söyleyen Özsümer, “Kısa adı SCADA olan takip sistemi sayesinde yol masrafları ve personelin zaman kaybını da aza indirdik. 190 bin TL’ye mal olan sistemin akaryakıt masrafları da hesaba katıldığında YASKİ’ye yıllık sağladığı tasarrufun 231 bin TL olduğunu görüyoruz. Çok önemsediğimiz ve bu yıl içerisinde önemli çalışmalar yapılan bir projemiz ise Tesis İçi Çıkış Suyundan Sulama Suyu Projesi’dir. Bu sayede atık suyun yeniden değerlendirilmesi hedefleniyor. 74 bin TL’lik bölümü MARKA desteği ile gerçekleşiyor. Bu proje toplamda 98 bin TL’ye mal oldu. Bu sayede arıtılan su, sulama suyu olarak kullanılacak ve ülkemize gelir sağlayacak” diye konuştu.

‘Dünyanın en büyük projesi olacak’..

Güneş enerjisi projesinin dünyanın en büyük projeleri arasında yer alacağını söyleyen Özsümer, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Bu proje güneş enerjisinden elektrik üretimi projesi. Tesisin ihtiyacı olan enerjinin yarısından fazlasını tesislerin üzerine oluşturulacak solar panellerden sağlayacak bu proje, ebatları itibarı ile bir arıtma tesisinde hayata geçen dünyanın en büyük projesi olacak. Türkiye’de ise örnek teşkil edecek olan bu proje Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından da yakından takip ediliyor. Bu proje hayata geçtiğinde bakanlık ülkedeki diğer arıtmalarda da bu sistemi hayata geçirecek. Bu bizim için büyük bir gurur. 7 milyon TL’ye mal olacak projede her şey tamamlandı. Bir kaç küçük prosedürün tamamlanmasını bekliyoruz. Ardından ihale yapılacak ve çalışmalar 2018 yılı ortalarında tamamlanacak.”

Kaynak:http://haberci.com.tr/tr-TR/haberler/5574/7-milyon-tllik-proje-2018de-tamam

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ